Kornerler maçın sonucunu nasıl etkiler?

Futbolda bazı olaylar, takımların kolay gol atmasına, skoru değiştirmesine etki eder. Her ne kadar çoğunlukla golle sonuçlanan penaltı vuruşlarının sayısı maç içerisinde o kadar çok olmasa da her maçta daima birden çok korner görebilirsiniz. Belki kornerler bir gol için yüksek olasılık teşkil etmeyebilir, fakat kesinlikle kaleciler açısından büyük bir tehdittir. Korner atışları güçlü takımların mücadeledeki hakimiyetini kanıtlarken, zayıf takımların potansiyel olarak gol bulma fırsatlarından biri şeklinde değerlendirilir. Bir köşe vuruşunun golle sonuçlanması için iki futbolcu yeterlidir: Korneri kullanan ve golü atan. Teoride, bir maçta gol atmanın en kolay yolu kornerlerdir. Kornerler maçın sonucunu nasıl etkiler yazımızın devamını dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Dilerseniz ilk önce istatistiklere bir göz atalım. Analizler, ortalama her 10 kornerden 1-2 tanesinin gole dönüştüğünü söylüyor. Bununla birlikte, belli bir maçta böyle bir olayı gözlemlemek çok zordur, çünkü korner sayıları bir karşılaşmada ortalamada yaklaşık 10 olmasına rağmen, her maçta kornerden atılan bir gol göremiyorsunuz.

Bununla birlikte, Manchester United ve Leicester City arasındaki bir müsabakada, ev sahibi ekibin ilk yarıda kornerden 3 gol attığı gibi maçlara da rastlayabilirsiniz. Bu, istatistiklerin inkar edilemez olduğunu ispatlıyor. Aynı şekilde, bir takımın kornerden gol atma olasılığının %25 olduğunu da yine istatistikler ortaya koyuyor.

Ortalama 10 kornerden biri golle sonuçlanır

Güney Afrika’daki 2014 Dünya Kupası örneğine bakalım. Grup aşaması maçlarında, 19 maçta (grup aşamasında atılan tüm gollerin %4’ü) köşe vuruşlarının akabinde gol atıldı. Bu turnuvada toplamda 474 korner atışı oldu. 14 milli takım kornerden en az bir gol attı ve ilginç bir şekilde 11 tanesi turnuvanın bir sonraki aşamasına geçti. Sizce de korner atışlarında golü bulmak, yalnızca en iyi takımların özelliklerinden biri sayılmaz mı?

Tabi ki, öyle. Ancak yine de olmazsa olmaz bir kural değil. Mesela, Real Madrid 2005-2009 yılları arasında kornerlerden sadece 11 gol bulabildi. Bunu başarmak için ise tam tamına 778 köşe vuruşu gerçekleştirdi.

Yani 70 korner atışından yalnızca 1 gol atma başarısını gösterdi. Aslına bakarsanız korkunç bir istatistik! Aynı zamanda bu yıllarda rakip takımların kullandığı toplam 884 köşe atışından sadece 8 golü (80 kornerde ortalama 1 gol) kalesinde gördü.

Pek, bu durumu nasıl izah edebilirsiniz? Kornerlerden sonra az gol yediler, o zaman özellikle hava toplarına hakim olduğunu söylemek mümkün. Bu durumda, kendilerinin de korner vuruşlarında daha fazla gol atmış olması gerekmez miydi? Futbolda bazen her şeyi açıklamak mümkün olmaz. Futbolu keyifli kılan da zaten bu değil midir?

Başka bir örnek verelim. 2014 – 2015 sezonunda Ispanya La Liga’da Barcelona, 13 maçta 96 korner kullandı. O ana kadar ligdeki en çok korner kullanan takımdı. Peki, sizce kaç gol attı… 0 gol! Aynı dönemde, Real Madrid ekibi 53 kornerden 6’sını golle sonuçlandırdı. Atletico Madrid ise 19 köşe vuruşundan 7’sini gole çevirme başarısını yakaladı. %36’lık bir yüzde! Fevkalade bir iş çıkardıklarını söylemeliyiz.

Barselona ekibinin kornerlerde etkisiz kalmasının ardındaki ana neden oyuncularının boyları idi. Ne de olsa, Messi, Iniesta veya Alba dev sayılmaz. Katalan ekibi zayıflıklarının farkındaydı ve kornerlerde farklı bir taktik uyguluyorlardı.

En iyi turnuvalarda kornerlerden sonra atılan gol sayısı aynı olmasına rağmen, bazen istisnalara da rastlamak mümkün. Brezilya’daki Dünya Kupası’nda kornerlerden atılan gollerin tüm gollere oranı %7 olmuştu. 2011 – 2012 Sampiyonlar Ligi’nde %8, 2012 – 2013 Ingiltere Premier Lig sezonunda ise %13 olarak kayıtlara geçti. Biraz fark var. Sizce de öyle değil mi?

10/10 - (1 vote)

İÇERİĞİ PAYLAŞ!